Elektrina na cestách

Rady a tipy

Turisti, rybári, priaznivci kempingu a karavaningu, potrebujú vyriešiť problém, ako získavať elektrickú energiu mimo zdrojov elektriny, v prírode, aby si mohli dobíjať nielen mobilné zariadenia, ale aby mali k dispozícii dostatok energie aj pre nočné osvetlenie, a iné zariadenia, ktoré potrebujú elektrinu. A nosiť so sebou veľké zásoby bateriek zaťažuje batožinu, a zaberá veľa miesta. Slnko nám poskytuje neobmedzený zdroj elektrickej energie. Využitím solárnej energie získame elektrinu aj tam, kde k nej inak nemáme prístup.

Zdroj: ecoprodukt.sk

Svietime si v prírode
Noc v stane, pod holým nebom. Večer si chceme pripraviť večeru, a potrebujeme svetlo. Ak sa jedná o jednu noc, nie je problém s baterkami do svietidiel. Ale ak je potrebné svietiť niekoľko nocí, a elektriny nie je dostatok, riešením je solárne LED svietlo. Cez deň sa môžu dobíjať na slnku pred stanom, pred karavanom, aby dobili zabudované batérie. Niektoré svietidlá môžu plniť aj viacero funkcií,

Solárne svietidlo s USB nabíjačkou Goal Zero
Solárne svietidlo s USB nabíjačkou Goal Zero (Zdroj: ecoprodukt.sk)

ako napríklad záložný zdroj pre mobilné zariadenia. Majú integrované USB výstupy, cez ktoré je možné dobíjať aj externé zariadenia, takže v prípade potreby máme k dispozícii núdzovú nabíjačku. Tieto svietidlá je možné dobíjať aj z elektrickej siete, niektoré sú vybavené dynamom, takže stačí niekoľko otočení kľukou, aby sa získala časť elektrickej energie. Sú aj špeciálne solárne svietidlá, ktoré nezaťažia veľmi batožinu, nezaberajú veľa miesta, ale veľké sú svojou funkčnosťou. Jedná sa o nafukovacie solárne svietidlá. Do batožiny sa vkladajú vo vyfúknutom stave, ale pri použití sa nafúknu a poskytnú dostatok svetla na osvetlenie stola, alebo stanu. Jednoduché a rozumné riešenie.

Nabíjanie slnkom
Mobilné zariadenia, ako mobilné telefóny a tablety, už sú bežnou súčasťou nášho každodenného života. Aj pobyt v prírode je spojený s týmito zariadeniami. Posielanie fotiek známym, komunikácia na sociálnych sieťach, alebo iné využitie, znamená spotrebu energie. Pri častom používaní je potrebné nabíjať mobil aj každý deň. Pri niekoľko dňovej výprave do prírody tak potrebujeme dostatočnú zásobu elektriny. Slnko nám opäť poskytuje svoje služby. Solárne nabíjačky na mobil už dnes aj pri menších rozmeroch poskytujú dostatočne veľký výkon,

Solárna nabíjačka s batériou Xtorm Lava
Solárna nabíjačka s batériou Xtorm Lava (Zdroj: ecoprodukt.sk)

aby sme aj najnáročnejšie batérie v mobiloch dobili len za pár hodín. Takéto nabíjačky nemajú veľkú váhu, v zloženom stave sú veľké ako malé tablety. Rozložené sa dajú zavesiť na slnečné miesto, alebo na batoh, a priebežne dobíjajú batérie mobilných zariadení. Vhodným riešením je aj dobíjanie power bank solárnou nabíjačkou, aby sme mobilné zariadenia mohli dobíjať aj v prípade, keď slnko nesvieti, napríklad v noci. V ponuke sú aj solárne nabíjačky na mobil aj so zabudovanou baterkou.

Všetky solárne zariadenia majú niečo spoločné. Elektrinu získavajú zo slnka, kde sa prevod energie starajú fotovoltaické panely. Tieto panely sú stále účinnejšie a tým je umožnené aj z menších panelov získavať viac energie. Je to riešenie, ktoré je možné využívať každý deň. Veď mobilný telefón nemusíme nabíjať z elektrickej siete, ale je možné využiť solárnu nabíjačku aj doma, alebo v práci. A slnečné žiarenie je nevyčerpateľný zdroj energie, a je zadarmo.

Text: PR