Kuchyňa a jedáleň v jednom – praktické riešenie alebo chyba?

Interiér, Rady a tipy

Kedysi bolo úplne bežné, že kuchyňa a jedáleň boli dve oddelené, samostatné miestnosti. V posledných rokoch sme však svedkami spájania týchto častí domu do jedného priestoru. Kým v niektorých prípadoch môže ísť o to najlepšie riešenie, inokedy to môže byť obrovská chyba. Ako ich rozlíšiť?

Kuchyňa a jedáleň v jednom - praktické riešenie alebo chyba?
Kuchyňa a jedáleň v jednom – praktické riešenie alebo chyba? (Foto: PR)

Kuchyne boli kedysi skrytými priestormi v útrobách domu, kam chodila len domáca pani pripravovať jedlo. Dnes je to jedna z najdôležitejších miestností obydlia, ktorou sa každá majiteľka rada pochváli. Pri jej výbere je preto dôležité rozhodovať sa s ohľadom na priestor, v ktorom sa má nachádzať. V prípade, že je miestnosť menších rozmerov, nemá význam nasilu do nej tisnúť zároveň aj jedáleň. Nielenže to nebude vyzerať podľa vašich predstáv, ale navyše sa tam s rodinou budete zbytočne tlačiť. Lepšie je potom kuchyňu s jedálňou rozdeliť do dvoch miestností alebo jedálenský stôl umiestniť v obývacej izbe.

Ak máte dostatok priestoru, je to celkom iná pesnička. Vtedy je spojenie kuchynskej linky a jedálenského stola veľmi dobrým nápadom. Okrem toho, že je to praktické, pretože nebudete mať ďaleko servírovanie jedla, dokážete mať pod kontrolou aj svoje večerajúce ratolesti. Spojenie jedálenského kúta s priestorom na varenie je jedným z najobľúbenejších variantov interiérového dizajnu súčasnosti. Takmer každá štýlovo zariadená kuchyňa má k dispozícii aj priestor na konzumáciu jedla za jedným stolom. Otvorené priestory sú jednoducho dominantou moderne vyzerajúcich domovov, či už ide o panelákové byty alebo veľkometrážne domy. Obrovský priestor na bývanie a realizovanie sa pri varení je pravdepodobne snom každej jednej ženy. Ktorá by sa už len chcela tlačiť v malej kuchynke, kde sa nevie poriadne ani otočiť?

V jednoduchosti je krása

Keď sa už rozhodnete pre túto kombináciu, mali by ste sa držať jednotného štýlu. Kuchyňa v jednej farbe a štýle a stôl so stoličkami v druhej rozhodne nepôsobia príjemne a už vôbec nie vkusne. Základom je jednotný dizajn. Lepšie je držať sa hesla jednoducho a decentne, ako to „prepísknuť“ a celý priestor príliš prekombinovať. „Ak si nie ste istí štýlom a vizualizáciou, vhodné je nechať si vyrobiť kuchynskú linku a jedálenský stôl na mieru, pretože budú vytvorené s ohľadom na možnosti daného priestoru,” vysvetlil Martin Škrabala, vedúci predaja spoločnosti Albero nábytok.

V prípade, že si kuchyňu na mieru nemôžete dovoliť, obrátiť sa môžete na odborníkov v obchode, ktorí vám ochotne poradia s ohľadom na rozmery a rozloženie miestnosti, v ktorej sa váš vysnívaný jedálenský raj má nachádzať.
Dôležité je vopred si premyslieť, aký štýl uprednostňujete – moderný, klasický, retro alebo industriálny? Ak už poznáte odpoveď na túto otázku, to najťažšie máte za sebou. Momentálne sú horúcim hitom najmä jednoduché línie bez zárezov a oblúkov. Moderné kuchyne pripomínajú obývačkový štýl. Žiadne úchytky a žiadne zbytočnosti. Ak však neholdujete najnovším „vychytávkam“, predstavivosti sa medze nekladú.

Vhodné farby

Ďalším zásadným krokom je výber správnej farby. Kým tmavé odtiene miestnosť výrazne zmenšujú, svetlé ju zasa úžasne opticky zväčšia. Zabudnite na lesklé povrchy, ktoré sa ťažko umývajú, leštia a navyše na nich vidno každý jeden dotyk. Týmto kráskam už dávno odzvonilo.

A lesklý jedálenský stôl? To je nočná mora snáď každej gazdinky. Hitom sú, naopak, materiály ako matné svetlé drevo, prírodné tkaniny, ale aj kameň, ktorý je veľmi populárny napriek tomu, že sa udržiava oveľa ťažšie ako jeho umelé varianty. Vôbec sa nemusíte báť rôznych kombinácií týchto matérií. Napríklad kamenná doska na kuchynskej linke a drevený jedálenský stôl dokážu vytvoriť ideálnu dvojicu, ktorá osvieži priestor a zároveň mu dodá potrebnú dávku zaujímavosti. Čo sa týka ďalších farieb, overená je biela klasika, s ktorou nikdy nešliapnete vedľa. Zvoliť si ju môžete nielen na jedálenské stoličky, ale napríklad aj na dvierka na kuchynskej linke. Trendsetteri si najnovšie vyberajú sivú, šedú, antracitovú a dokonca aj čiernu farbu nábytku a doplnkov. Základom je držať sa pravidiel, že nesmie byť použitý žiadny lesk, lišty či frézovanie materiálu.

Dostatok úložného priestoru

Spojenie kuchyne a jedálne ponúka napríklad aj výhodu násobne väčšieho ukladacieho priestoru. Vhodné rozmiestnenie a veľkosť kuchynskej linky je jedna vec, ale samotný jedálenský stôl dokáže byť pri upratovaní rôznych drobností do kuchyne tiež obrovským pomocníkom. Stačí si vybrať taký, ktorý v sebe ukrýva aj zabudovaný odkladací priestor. Dobrou alternatívou môže byť aj umiestnenie príborníka v blízkosti jedálenského kútika. Všetko závisí iba od vášho výberu.

Text:PR