Materiály, z ktorých sa vyrába nábytok

Inšpirácie, Interiér, Rady a tipy

Idete si kupovať nábytok do spálne a uvažujete aký materiál si vybrať? Nábytok Topoľčany a ostatní výrobcovia nábytku ponúkajú výrobky z masívneho dreva, drevotrieskových dosiek, plastu, skla aj kovu. Zoznámime vás s najčastejšie používanými materiálmi.

Materiály, z ktorých sa vyrába nábytok (Foto: nabytokakuchyne.sk)

MDF, LTD, DTD

Poznáte tieto skratky? Označujú materiály, z ktorých sa dnes vyrába nábytok najčastejšie. Ide o drevotrieskové dosky, ktoré sú ľahšie a lacnejšie ako masívne drevo a navyše sú aj dostatočne pevné a odolné. Nábytok do modernej spálne, obývačky alebo detskej izby sa tak vyrába napríklad z LTD – laminovanej drevotrieskovej dosky. Drevotriesková doska sa laminuje a zalieva živicou.

MDF dosky sa vyrábajú bez použitia lepidiel a na povrch sa dávajú fólie alebo sa dosky lakujú. Vďaka svojej odolnosti sa často využívajú hlavne pri kuchynských linkách. Najlacnejší a najmenej odolný je materiál DTD, ktorý nemá povrchovú úpravu. Ide o obyčajnú drevotrieskovú dosku, ktorá vo vlhkom prostredí môže napučať a deformovať sa. Nie je preto vhodná na kúpeľňový a kuchynský nábytok.

Masívne drevo

Luxusný nábytok Topoľčany ako aj niektorí výrobcovia a predajcovia ponúkajú nábytok z masívneho dreva. Odolnejšie sú samozrejme tvrdé typy dreva ako je dub, buk alebo exotické dreviny pričom je toto drevo aj ťažšie. Na výrobu nábytku sa používajú často mäkšie druhy ako je smrek alebo borovica. Vplyvom vlhkosti alebo vysychania sa môže drevo čiastočne deformovať, resp. do určitej miery meniť svoj tvar a rozmer. Masívny nábytok má dlhú životnosť a jedinečný dizajn.

Kov, plast, sklo

Plast sa využíva hlavne pri modernom dizajnovom nábytku, kov a sklo sa často kombinujú. Nie je preto problém nájsť napríklad konferenčný stolík s kovovou konštrukciou a sklenenou doskou. Kombinovať sa ale samozrejme dajú aj s drevom alebo drevotrieskovou doskou. Kov sa ale využíva hlavne ako konštrukcia. Všetko k vašej maximálnej spokojnosti a pohodliu.

Text: PR