Moderné štýly kuchyne

Interiér, Rady a tipy

Kuchyňa je miesto, kde sa po náročnom dni v práci a škole stretne celá rodina, aby si spoločne vychutnala večeru. Mala by preto vyzerať tak, aby sa v nej všetci cítili dobre a najmä aby vydržala nápor používania a verne slúžila dlhé roky.

Moderné štýly kuchyne
Moderné štýly kuchyne (Foto: Albero)

Kuchynská linka patrí k najpoužívanejšiemu nábytku v domácnosti. Pri jej výbere sa teda naozaj neoplatí šetriť a vhodné je uprednostniť vyššiu kvalitu pred nižšou cenou. Domácnosť jednoducho nevymeníme ako staré šaty. Aj preto je dôležité vyberať múdro a dobre si premyslieť, čo sa vám páči a bude vyzerať dobre aj po desiatich rokoch.

Moderné štýly kuchyne

Inšpiráciu môžete hľadať napríklad v aktuálne veľmi populárnom japonskom wabi-sabi štýle, ktorý naznačuje, že kuchynská linka nemusí byť dokonalá. Práve naopak, určitá nedokonalosť je v poriadku. Wabi-sabi štýl sa vyznačuje asymetriou, jednoduchosťou i ručnou prácou. Už názov, ktorý v preklade znamená oddychovať v prírode, hovorí o príjemnom mieste plnom harmónie.

Ak vás oslovuje terapia farbami, blízky vám bude ďalší štýl, ktorý naberá na obľúbenosti, a to je farebné vybavenie modernej kuchyne. Hoci klasika v podobe čiernej a bielej je večná, čoraz viac sa dostávajú do popredia jemné tóny bledomodrej, svetlozelenej, žltej či ružovej.

Výrazné vybavenie

Aj kuchynské drezy chytajú druhý dych. Klasickým nerezovým, zdá sa, odzvonilo a do popredia sa dostávajú betónové. Betón je momentálne hitom aj ako materiál na podlahy či rôzne interiérové doplnky. Je len na vás, v akej forme a či túto novinku do svojej vysnívanej kuchyne zakomponujete, alebo sa budete držať starej overenej klasiky.

„Stále sú v kurze aj motívy kvetov. Zabudnite však na jemné kvietky a interiér ozdobte výraznými veľkými kvetmi či florálnymi motívmi, ktoré dotvoria atmosféru, v ktorej sa budete cítiť výnimočne,” hovorí Martin Škrabala, vedúci predaja spoločnosti Albero nábytok.

Nechajte si poradiť

Ak sa neviete rozhodnúť, aká kuchynská linka by sa hodila práve do vášho bytu, odborníci v Albero nábytok vám ochotne poradia. Ich kolekcia kuchýň určite splní všetky vaše očakávania. Šikovne vám navrhnú kuchyňu, ktorá bude vyzerať štýlovo a zároveň priestranne aj v prípade, že v byte nemáte miesta nazvyš.
S touto realitou sa pri zariaďovaní novostavieb či starších bytov dizajnéri stretávajú čoraz častejšie.

Na základe návrhov architektov Albero nábytok vznikla nová kolekcia kuchýň, ktorá presne spĺňa smart požiadavky moderných zákazníkov, no zároveň necháva dostatok priestoru na potrebné spotrebiče a doplnky. Ide pritom o spojenie vysokej nemeckej kvality za prekvapivo priaznivé ceny, ktoré potešia najmä mladé rodiny.

Moderná aj klasická

Vybrať si možno z ponuky moderných, ale aj klasických prevedení kuchynských liniek, stolov a ďalšieho nábytku v tmavom, svetlom alebo spomínanom farebnom prevedení. Kuchyňu by ste mali zladiť v štýle zariadenia celého bytu, aby váš domov pôsobil jednotne a nebol zbytočne rozkúskovaný.
„V ponuke máme vysokolesklé, ale aj matné povrchové úpravy liniek. Dizajn je nadčasový, a tak sa nestane, že by vás nová kuchyňa rýchlo omrzela,” hovorí Škrabala. Na výber sú modely s ostrovčekom, ktorý ponúka pracovný priestor či sedenie navyše, kuchyne v tvare L, ku ktorým si môžete vhodne doladiť kuchynský stôl a kuchynské stoličky, i kombinácie do priestorov, kde je obývacia izba prepojená s kuchyňou. Vďaka rôznorodosti prevedení určite nájdete to pravé, hodiace sa k vášmu životnému štýlu.

Dôležité detaily

Vybratú kuchyňu si následne môžete zútulniť detailmi. Neutrálnu farbu oživte napríklad výraznou kuchynskou zástenou s pestrým motívom alebo kompletne bielu kuchyňu nápadne modrými doplnkami v podobe visiacich lustrov, váz, riadu či dóz na odkladanie drobností. Naopak, ak ste si vybrali kuchyňu výraznej farby, s doplnkami sa držte pri zemi, mali by byť viac v neutrálnom tóne, ktorý nechá vyniknúť práve veľkolepú kuchynskú linku.

Nie nadarmo sa hovorí, že krásna kuchyňa podnecuje tvorivé varenie. Keď máme správny priestor na realizáciu, varí sa oveľa lepšie. V novej kuchyni podľa vlastných predstáv určite strávite množstvo príjemného času.

Text:PR