Pri stavbe domu určite nepodceňujte izoláciu

Rady a tipy, Stavba

Izolácia základov a hydroizolácia strechy, ak ju zanedbáte, vám môže narobiť veľa vrások na čele a znížiť komfort bývania. Na čo by ste si mali dávať pri izolácií pozor a prečo sa oplatí do nej investovať?

Pri stavbe domu určite nepodceňujte izoláciu
Pri stavbe domu určite nepodceňujte izoláciu (Foto: unsplash.com)

Začať treba od základov

Nová izolácia základov je určená k tomu, aby zabránila vode preniknúť do základov a v konečnom dôsledku aj domu. Pivnica plná vody, popraskané a vlhké steny, plesne a ochorenia s tým súvisiace sú predsa to posledné, čo so svojom domove potrebujete. Na izolovaní určite nešetrite, pretože by ste to neskôr mohli trpko oľutovať. Investícia do kvalitných základov vrátane izolácie určite nepatrí k najvyššej položke rozpočtu na stavbu.

Neskoršie opravy vás ale môžu vyjsť veľmi draho. Neraz sa tieto problémy ani opraviť nedajú, pretože sa k hydroizolácii jednoducho nedá dostať. Určite sa tak neuchyľujte k najlacnejším riešeniam, čo ale neznamená, že najdrahšie riešenie je to najlepšie. Ohľad treba brať na základové pomery aj charakter samotnej stavby. O tom, aký typ základov a izolácie je ideálny by ste sa mali radiť hlavne s projektantom, prípadne statikom.

Zabezpečte aj strechu

Kvalitná hydroizolácia strechy sa týka hlavne plochých striech, pričom treba pri izolovaní dbať na každý detail a najcitlivejšie miesta strechy. Aj pri izolovaní strechy je vhodné poradiť sa s odborníkom v oblasti stavebníctva, pretože aj v tomto prípade je potrebné voliť typ izolácie obozretne. Aj samotné práce by ste mali zveriť do rúk človeka, ktorý má potrebné skúsenosti aj vedomosti.

Často sa totiž stáva, že voda zateká cez statiku alebo prestupy cez strechu. Aj keď strecha je dostupnejšia ako základy, prípadné opravy hydroizolácie sú finančne aj časovo náročné, najmä ak sa zatekajúca strecha prejavila už aj na strope a stenách. Pri šikmých strechách sa proti zatečeniu môže využiť poistná hydroizolácia.

Text:PR