Tipy ako pripraviť záhradu na zimu

Exteriér, Inšpirácie, Rady a tipy, Záhrada

Dlhé obdobie zimy sa nám už pomaličky, ale isto blíži, a my by sme sa mali zamyslieť nie len nad tým, ako sa my pripravíme na zimu, ale aj ako pripravíme na obdobie chladu aj naše záhrady. Tento krok je veľmi dôležitý na to, aby nám dokázali prezimovať kvety, stromy aj ozdobné trávy. Ako teda pripraviť záhradu na zimu v pár jednoduchých krokoch? 

Tipy ako pripraviť záhradu na zimu (Foto: pixabay.com)

Dreviny

Pred tým, ako pôjdu všetky vaše stromčeky a kríky na zimný spánok, je potrebné sa o ne postarať. Práve pred zimou je ideálne obdobie na to, aby ste presadili stromčeky, ktoré potrebujete. Tak budú mať presadené stromy cez zimu čas na zakorenenie a na jar po prvý krát vykvitnú. Čo sa týka už starších stromov, tak tým je potrebné ostrihať nadbytočné konáre, aby bola zas o rok poriadna úroda. Pri strihaní sa zamerajte na vrchnú časť a strom nechajte rásť skôr do šírky.

Kvety

Aj kvety treba pred začiatkom mrazov uložiť na zimný spánok, inak by vám do jari nevydržali. Kvietky, ktoré máte vonku na oknách je lepšie schovať do vnútra alebo do teplejších priestorov, no a tie, ktoré znesú aj nižšie teploty je dobré dať niekde do pivnice, kde budú mať tmu. Cibuľoviny v záhone je lepšie vybrať a cibuľky taktiež zazimovať v nádobách s pieskom.

Trávnik

Možno ste o tom ani nepremýšľali, no aj trávnik by ste mali pripraviť na obdobie chladu a snehu. Vďaka starostlivosti sa vám hneď po rozpustení snehu pekne zazelenie. Pred zimou je ideálne trávnik ešte posledný krát pokosiť, a to je najlepšie vykonať na konci októbra, prípadne začiatku novembra. Nenechajte trávnik na tú najmenšiu dĺžku, ale nechajte ho trošku dlhší.

Nezabúdajte zazimovať ani zariadenie a ďalšie súčasti záhrady. Môže ísť o bazény do zeme, kosačku, terasu, pergoly a ďalšie.