Ušetríte pri svojpomocnej stavbe domu?

Rady a tipy, Stavba

Ak sa rozhodnete stavať dom v podstate máte dve možnosti – objednať si stavebnú firmu, alebo sa do toho pustiť svojpomocne. Pri svojpomocnej výstavbe môžete ušetriť časť nákladov. Treba si ale dobre zvážiť či zvládnete všetko počnúc izoláciou základov proti vode a končiac montážou sadrokartónu a finalizáciou.

Ušetríte pri svojpomocnej stavbe domu? (Foto: unsplash.com)

Prečo stavať svojpomocne

Väčšina ľudí sa pre svojpomocnú výstavbu domu rozhodne z finančných dôvodov alebo preto, že si chcú spraviť veci po svojom a kvalitne. Musíte ale počítať s tým, že budete musieť obetovať veľkú časť svojho voľného času. Čas a nervy vás bude stáť aj vybavenie všetkých potrebných povolení a behanie po úradoch. Pokiaľ si niektoré veci urobíte samy, ušetríte náklady spojené so stavebnými prácami a navyše si môžete byť istý, že práca bude odvedená tak, ako ste si predstavovali.

Okrem toho pri stavbe nadobudnete viacero zručností a skúseností. Taká montáž sadrokartónu sa dá bez problémov zvládnuť svojpomocne a tak aj ušetriť. Samozrejme sa dajú nájsť aj kvalitné stavebné firmy, ktoré odvádzajú skvelú prácu, ale sú drahšie a často časovo vyťažené.

Pomoc stavebnej firmy a odborníkov

Pokiaľ nemáte skúsenosti s výstavbou alebo kamarátov, ktorí sú šikovní majstri budete musieť niektoré časti stavby zveriť do rúk profesionálov. Je jasné, že jeden človek dom nepostaví a najmä vás niektoré experimenty môžu vyjsť draho. Nekvalitné základy a zaistenie izolácie základov proti vode sa dodatočne riešia veľmi ťažko, ale zvládnuť sa to s odborníkmi dá! Takýchto príkladov je samozrejme viac a tak je vhodné vyhľadať aj stavebnú firmu alebo živnostníka, ktorý má skúsenosti a takéto práce zvládne.

Dodatočné odstraňovanie nedostatkov môže celú stavby výrazne predražiť aj predĺžiť. Samozrejme budete musieť zabezpečiť aj stavebný dozor a niektoré firmy ponúkajú aj služby spojené s vybavením potrebných povolení – rozhodnutie o umiestnení stavby a stavebné povolenie.

Text: PR