Využite voľný čas na plánovanie nového jazierka na vašej záhrade

Exteriér, Záhrada

Nielen interiér domu, ale aj vaša záhrada si zaslúži moderne upravený terén. Okrem dostatočne veľkého altánku a krásnej trávnatej plochy, by ste mali myslieť aj na záhradné jazierko. Práve teraz, počas dlhých zimných večerov, je na to ideálny čas si všetko dopredu a dobre naplánovať.

My vám s tým určite veľmi radi pomôžeme.

Dodržujte všeobecné pravidlá

Vlastniť záhradné jazierko je vynikajúcou príležitosťou ako nielen pridať zápletku do svojho krajinného dizajnu, ale tiež uviesť harmóniu do okolitého priestoru. Je predsa príjemné sedieť na vyhriatej lavičke s dobrou knihou, vdychovať arómy bylín a počúvať zvuky prelievajúcej sa vody.

Ak si chcete takýto zázrak u vás doma vytvoriť vlastnými rukami, prípadne niektoré jeho časti renovovať a vylepšiť, môžete to dosiahnuť kúpou štartovacích baktérií do jazierka a dodržiavaním niektorých všeobecných pravidiel.

Správne miesto je kľúčom k dobre udržiavanému jazierku

Najdôležitejšie je, aby ste si vybrali miesto. Jazierko je napokon živým organizmom, istým biologickým systémom, v ktorom je všetko prepojené, a preto by sa pri výbere jeho umiestnenia mali zohľadniť tieto faktory:
vytvorenie jazierka je lepšie na otvorenom priestranstve. Prítomnosť veľkých stromov v okolí je nežiaduca: po prvé, ich korene môžu poškodiť umelé jazierko, a po druhé, budú ho upchávať spadnutými listami a konármi;
treba sa vyhnúť aj slnečnej strane: neustále ohrievanie povrchu vodnej plochy, slnko nielen vysušuje, ale tiež prispieva k rozvoju vodných baktérií, nepekných rias v jazierku alebo tvorbe bahna;
• je lepšie vopred zvážiť možnosť ďalšieho rozšírenia nádrže, pretože v priebehu času budete chcieť doplniť jazierko o nové nápady, fontány, mosty a iné ozdobné prvky.
Vyberte dobrý materiál
Než začnete kopať jamu, musíte sa rozhodnúť, čo bude slúžiť ako základ pre jazierko. Moderný trh vám môže ponúknuť niekoľko riešení:
• môže to byť hotová forma vyrobená z polyvinylchloridu alebo odolnejšieho skleneného vlákna. Rozdiel v cene je kompenzovaný vyššou výkonnosťou druhej strany;
• špeciálny film vyrobený z polyvinylchloridu alebo butylovej gumy. Prvý materiál vám vydrží asi 10 rokov, butylová guma je trvanlivejšia, jej životnosť dosahuje 30 – 50 rokov.

Každá z metód poskytuje svoje výhody. V každom prípade je proces založenia jazierka rýchlejší a pohodlnejší – stačí vykopať základovú jamu požadovaného tvaru a umiestniť na správne zvolené miesto nádobu. Týmto spôsobom môžete vytvoriť na vašej záhrade krásne jazierko akejkoľvek veľkosti a dať mu prirodzený tvar.

Ak sa budete o zariadenie a kompletné vybavenie zaujímať teraz mimo sezónu, môžete na vytvorení novej vodnej plochy na záhradke veľmi dobre ušetriť. Už pred príchodom prvých jarných dní sa začnú ceny automaticky „šplhať“ nahor.

Text: PR, foto: unsplash.com