Zaujímavé schodiská – inšpirácia pri stavbe alebo rekonštrukcií domu

Inšpirácie, Interiér, Rady a tipy, Stavba

V dome môžu byť dizajnovým kúskom rôzne časti. Či už sú to rôzne kusy nábytku, štýl stavby domu alebo rôznorodé prvky. Ideálne je inšpirovať sa na stránkach a dať si tieto kúsky vyrobiť na mieru. Výrazným, zaujímavým a zároveň praktickým prvkom vo vašom obydlí môže byť aj schodisko. Aké podoby môže mať a ako ideálne skĺbiť praktickosť s originalitou?

Zaujímavé schodiská – inšpirácia pri stavbe alebo rekonštrukcií domu (Foto: unsplash.com)

Základom je kvalitná konštrukcia a materiály

Pri výbere dizajnu a konštrukcie schodiska by vás nemalo zaujímať len to, či to bude niečo odlišné alebo niečo, čo ste u nikoho ešte nevideli. Keďže je to časť domu, ktorá sa tak rýchlo meniť nebude a zároveň ju budete denno-denne používať, tak je dôležité, aby boli použité kvalitné materiály a správna konštrukcia. Ideálne je celé schodisko murované, čím bude najbezpečnejšie a najmenej sa opotrebuje.  Dôležité sú pred realizáciou samotného schodiska aj kvalitné základy, tu vám veľmi dobre vedia pomôcť minibágre.

Sú aj vzdušnejšie schodiská, ktoré majú nosnú časť v strede alebo sú upevnené o stenu. Toto sú už dizajnovejšie kúsky, pri ktorých je potrebné, aby boli spravené kvalitne. Na druhej strane sa hodia do menších obydlí, pretože vďaka nim pôsobí priestor otvorenejšie a presvetlenejšie. V tomto prípade siahajte po kvalitnom dreve a kovových prvkoch.

Nadčasovosť, jednoduchosť a overené materiály

Aj nadčasové a jednoduché kúsky môžu byť originálne. Dôležité ale je, že pri nich nepoužijete žiadne šialené farby alebo iné materiály, ktoré nie sú také odolné. V katalógoch a na internete nájdete množstvo inšpirácie na klasické drevené alebo kovové schody, ktoré sú urobené trochu inak. Či už sa to týka tvarov, rôznych prírodných odtieňov alebo štruktúry povrchov.