Závesy a záclony: Ako ich vybrať tak, aby dokonale korešpondovali s interiérom?

Interiér, Rady a tipy

Záclony či závesy, obvykle nekupujete príliš často, však? Práve preto by ste si pri ich výbere mali dať záležať na konečnom výsledku. Čomu by ste sa mali pri výbere záclon a závesov vyhnúť a na čo by ste si mali dať pozor?

Závesy a záclony: Ako ich vybrať tak, aby dokonale korešpondovali s interiérom?
Závesy a záclony: Ako ich vybrať tak, aby dokonale korešpondovali s interiérom? (Foto: PR)

Nikdy nevyberajte záclony „po pamäti“

Zaujali vás moderné záclony s výrazným dekorom prípadne vo farbe, ktorá nie je bežnou? Skvelé, no ak nemáte vzorku tkanín z vašej domácnosti, je veľmi pravdepodobné, že sa vám závesy a záclony vo vami vybranom odtieni nebudú hodiť. Stáva sa to často – trafiť presný odtieň „od oka“ bez priloženia vzoriek, je skôr výnimka ako pravidlo. Nie je na škodu poradiť sa o výbere s dizajnérmi, ktorí majú farby a ich tóny v merku. Vďaka vkusnému výberu farieb budú kvalitné záclony a luxusné závesy ozdobou každej miestnosti vo vašej domácnosti.

Túžite po exkluzívne vyzerajúcich záclonách? Stavte na riasenie

Krásu záclony umocňuje jej nariasenie a správne odhadnutie priestoru. Pamätajte, nikdy nedávajte záclonu len na šírku okna. Veľmi dôležité sú správne presahy, teda časť za oknom – stena, ktorá bude tiež prekrytá záclonou. Odporúča sa minimálne 15-20 centimetrov. V opačnom prípade bude záclona vyzerať lacno. Riasenie sa pri záclone odporúča merať dvojnásobkom šírky okna a presahov, ešte lepšie však vyzerá trojnásobok. Nikdy na riasení nešetrite, výsledok by nevyzeral tak efektne. A o efekt predsa ide, nie? Ak túžite po efektných záclonách, vždy stavte na bohaté riasenie! Na dekoračný záves by mal byť použitý aspoň jeden pruh tkaniny šírky 130 až 150 cm na každej strane okna. Menej by vyzeralo ako handrička a to určite nechcete. Úzky pruh látky na okne skutočne nevyzerá pekne.

Moderné záclony do polovice okna neurobia taký dojem ako dlhšie

Nebudeme si nič nahovárať, dlhá záclona vyzerá elegantnejšie ako tá krátka, po parapet či radiátor. Ak sa rozhodujete o dĺžke len kvôli radiátoru a jeho schopnosti vykúriť v zimných mesiacoch váš interiér, stavte radšej na iný druh tienenia – rímske rolety zo záclonoviny, plisé či duette z priehľadného materiálu. Tieto kúsky budú na vašich oknách vyzerať vkusne a elegantne a pritom budú funkčné a nebudú brániť radiatoru aj keď ani záclona radiátoru nevadí a teplo prepustí.

Použite viac farieb

Možno ste si predsavzali, že v interiéri použijete len jednu farbu, no zvoľte aj iné, doplnkové farby, ktoré vytvoria kontrast a trochu napätia. Výber správnej farby látky je síce trochu zložitejší, ale výsledok stojí za to. Ako osviežujúci akcent je možné využiť doplnkové farby, ale tiež napríklad farebný vzor, ktorý v kombinácii s vaším interiérom vytvorí dokonale ucelený celok.

Text:PR