Pozná ich každý, dokážete ich ale využiť vo svoj prospech?

Rady a tipy, Stavba

Výhody tepelných čerpadiel pozná snáď každý, od majiteľov rodinných domov, bytov, administratívnych objektov, až po miestne volených zástupcov a členov vlády. Stabilné dodávky lacného tepla, schopnosť fungovať bez masívnej podpory z verejných rozpočtov, prívetivosť k životnému prostrediu, nenáročnosť na lokalitu. To je len časť dôvodov, prečo dnes tepelné čerpadlá zažívajú renesanciu.

Pozná ich každý, dokážete ich ale využiť vo svoj prospech
Pozná ich každý, dokážete ich ale využiť vo svoj prospech (Foto: unsplash.com)

Využívajú ich mestá vo Švajčiarsku pre získavanie tepla z vody tamojších jazier, v okolí Viedne pre lokálne dodávky tepla domácnostiam, v Taliansku sa v niektorých regiónoch podieľa na celkovom vyrobenom teple z viac ako 30%, obchodným domom pomáhajú znovu zužitkovať teplo z kompresorov chladiacich boxov, v Nemecku ich nájdete pri každej tretej novostavbe. Tepelné čerpadlá sa osvedčujú naprieč Európou ako alternatíva fosílnych palív či obnoviteľných zdrojov tzv. prvej generácie (veterné a solárne elektrárne).

Nejde pritom o žiadny krátkodobý trend, iba zrýchlenie trendu, ktorý odštartovali skokové rasty cien fosílnych palív v 70. a 80. rokoch. V Európe síce dostali šancu ako prvé v rade práve veterné a solárne elektrárne, teraz sa však ukazuje, že Európa potrebuje k týmto zdrojom alternatívu, ktorá:
• bude schopná dodávať stabilný objem tepla bez ohľadu na aktuálne poveternostné podmienky,
• bude schopná fungovať bez masívnych investícií z verejných rozpočtov,
• bude mať predpokladanú dlhodobú životnosť,
• nebude predstavovať vysoko negatívny zásah do vzhľadu krajiny,
• bude použiteľná lokálne, tj. v tesnej blízkosti spotreby energií.

Nie je moc zdrojov energií, ktoré by tieto podmienky spĺňali a tak prišla na rad práve tepelné čerpadlá, ktoré sa teraz teší vysokej obľube po celej Európe.
Ak teda aktuálne hľadáte zdroj tepla pre Vašu nehnuteľnosť, od ktorého očakávate vyššie uvedené výhody, tj. stabilné dodávky lacného tepla po dlhú dobu, začnite venovať tepelným čerpadlám zvlášť veľkú povinnosť. To, koľko peňazí môžete vďaka tepelným čerpadlám ušetriť, si môžete ľahko a rýchlo spočítať vďaka sprievodcovi výberom tepelného čerpadla na webu spoločnosti IVT Tepelné čerpadlá.

Zástupcovia spoločnosti IVT Tepelné čerpadlá sú vám potom tiež k dispozícii v prípade žiadosti o cenovú ponuku či špecifické otázky spojené s kúpou tepelného čerpadla.

Text: PR