Fenomén menom koberec – kam sa hodí a kam nie?

Interiér

Koberec predstavuje vkusný doplnok do interiéru, ktorý má viac ako len estetickú funkciu. Mäkký koberec dokáže príjemne zahriať, dodáva celej miestnosti útulnosť a je obľúbeným miestom na hru detí. Ak je koberec použitý správne, môže sa stať štýlovým doplnkom vašich priestorov – ak nie, môže to byť presne naopak.

Fenomén menom koberec – kam sa hodí a kam nie?
(zdroj: unsplash.com)

Nábytok je určujúci

Koberce zlepšujú akustiku priestoru a chránia podlahu pred poškodením. Okrem toho koberce pohlcujú prach, ktorý by inak poletoval vo vzduchu a udržia až 25 percent tepla, takže zvyšujú pocitovú teplotu až o 4 stupne Celzia. Ak sa chystáte nejaký si zadovážiť, mali by ste zvážiť predovšetkým veľkosť miestnosti a rozloženie nábytku. Príliš malý koberec by mohol pri nábytku zaniknúť. Pred kúpou koberca umiestnite na podlahu noviny v rovnakých rozmeroch alebo naznačte jeho okraje na zem maliarskou páskou, aby ste mali predstavu, ako bude miestnosť s kobercom vyzerať. Nezabúdajte tiež na to, že koberec by mal rešpektovať tvar a veľkosť nábytku.

Aby koberec aj vydržal

Výber koberca závisí aj od typu miestnosti, do ktorej ho potrebujete. Do jedálne, kuchyne a detskej izby vyberajte koberce s krátkym vlasom – jednoduchšie sa z nich budú odstraňovať škvrny, omrvinky či iné nečistoty. Pri umiestnení koberca do spálne pod posteľ prihliadajte na jej šírku. Spod postele by mal presahovať aspoň 45 centimetrov. Na miesta, kde je vyžadovaná vysoká odolnosť voči opotrebovaniu, voľte záťažové koberce, pretože na tieto typy kobercov sú kladené nároky nielen na odolnosť a dlhú životnosť, ale aj na príjemný došľap, ľahkú údržbu a zaujímavý dizajn. Samozrejme, každý koberec, či už celoplošný alebo kusový, by mal ladiť s miestnosťou aj farebne.

Okrúhly koberec a úzky priestor nejdú dokopy

Okrúhly koberec sa najviac hodí pod okrúhly jedálenský stôl. Pod obdĺžníkový sa hodí skôr oválny alebo tiež obdĺžníkový. Pokiaľ ide o veľkosť koberca, je dôležité, aby všetky stolové nohy a stoličky sa nachádzali na koberci, a aj vtedy, keď stoličky mierne odsuniete. Dopredu premyslite aj materiál a farebnosť. Koberec by mal byť ľahko čistiteľný, a takisto by nemal byť biely alebo bledý. Myslite aj na to, že ak si kúpite hrubý alebo chlpatý koberec, budú sa vám doňho zachytávať nožičky stoličiek. Veľké koberce sa výborne hodia do obývačiek.

Avšak okrúhly koberec nebude pôsobiť veľmi pekne v dlhej a úzkej obývačke. Dlhá obdĺžniková miestnosť si jednoducho vyžaduje obdĺžnikový koberec, ktorý bude odrážať jej tvary. Okrúhly koberec sa nehodí ani do úzkej chodby, vstupnej miestnosti alebo predsiene. Naopak, výborne sa hodí do spálne, detskej izby, kúpeľne alebo na terasu. Na kúpu takéhoto koberca môžete využiť každý zľavový kód, ktorý nájdete pri vyhľadaní kľúčového slova napríklad s názvom eshopu „asko, xxxlutz a iné“.