Spotrebiče, ktoré najviac žerú – čo robiť, aby vám nežrali aj nervy

Inšpirácie

Úsporný životný štýl je v súčasnosti veľkým trendom. Spotrebu elektrickej energie u seba doma viete do istej miery ovplyvniť, ale do veľkej miery ju majú na svedomí aj vaše spotrebiče. Niektoré spotrebujú viac energie, niektoré menej – závisí to od viacerých faktorov. Ako si teda s potenciálnou vysokou spotrebou poradiť?

Spotrebiče, ktoré najviac žerú – čo robiť, aby vám nežrali aj nervy
(zdroj: unsplash.com)

Nahraďte klasický solárnym

Dobré je vedieť, čo vám doma žerie elektriny najviac. V prípade, že máte elektrický ohrievač vody, odpoveď je asi jasná – ide totiž o jedno z najnáročnejších elektrických zariadení v domácnosti. Ak sa pýtate, aké je udržateľné riešenie tohto problému, tak tým sú solárne ohrievače. Tieto systémy využívajú na ohrev vody slnečnú energiu a môžu výrazne znížiť závislosť od elektrických ohrievačov. Dajte si pozor aj na teplotu ohrievanej vody, pretože ak je nadmerne vysoká, vyžaduje viac energie na udržanie, a tým sa zvyšuje aj spotreba.

Nenechávajte nič v zásuvkách

Veľkým „požieračom“ energie je aj tzv. standby mód. Hoci nejde o vysokú spotrebu energie, ide skôr o dobu, počas ktorej sa táto energia spotrebováva. Zabudnuté nabíjačky, notebooky alebo iné zariadenia, ktoré sú nonstop pripojené do elektrického prúdu, tiež spravia svoje. Najlepšie je všetko po použití zo zásuviek odpájať. Veľkými žrútmi energie sú aj staré chladničky. Moderná technológia už prináša inovácie, ktoré nielenže šetria energiu, ale často aj zvyšujú účinnosť chladenia. Ak teda máte doma ešte starý model chladničky, môže byť čas na zváženie jeho výmeny za novší a efektívnejší – nižšie mesačné účty za elektrinu v priebehu času vyvážia počiatočné náklady. Ak sa v ponuke moderných chladničiek neorientujete, pozrite si naše tipy ako vybrať chladničku.

Viac svetla za menej peňazí

Ďalším veľkým spotrebiteľom energie v domácnosti sú sušičky. Sušiť bielizeň by ste preto mali vždy iba s plným bubnom – prázdny alebo poloprázdny vám síce zožerie rovnaké množstvo energie, no urobí len polovicu svojej roboty. Dobré je aj sušiť na nižších stupňoch, ak to vaše odevy dovoľujú. Nižšia teplota vyžaduje menej energie a zároveň predlžuje životnosť odevov, pretože sa pri takomto sušení až tak neopotrebujú. Efektivitu sušičky zaručí aj pravidelné čistenie jej filtra. No a na záver ešte niečo o osvetlení. Klasické žiarovky majú krátku životnosť a vysokú spotrebu, preto sa omnoho viac oplatia ich moderné a energeticky efektívne alternatívy, ako sú LED alebo CFL žiarovky. Vydávajú aj viac svetla a niektoré dokonca umožňujú voľbu rôznych farieb, teplôt alebo intenzít svetla. Vo všeobecnosti platí jedno pravidlo: všetko staré žerie viac. Preto odporúčame pravidelne spotrebiče meniť (v závislosti od dĺžky ich životnosti), k čomu vám môžu pomôcť aj naše kupóny a zľavy, vďaka ktorým nakúpite výhodne a pohodlne.