Sťahujete sa? Poradíme vám, ako čo najviac ušetriť pri zariaďovaní nového príbytku

Rady a tipy

Nábytok si v dnešnej dobe môžete kúpiť veľmi draho, ale rovnako aj veľmi lacno. Ani jedno z toho sa obvykle nevypláca. Keď zaplatíte horibilnú sumu za byt alebo dom, prípadne si vyrátate, koľko rokov ešte budete splácať hypotéku a v akých splátkach – na zariadenie veľa peňazí nezostáva. Poradíme vám, ako sa s tým popasovať!

Sťahujete sa? Poradíme vám, ako čo najviac ušetriť pri zariaďovaní nového príbytku
(zdroj: unsplash.com)

Urobte si zoznam

Pri kupovaní čohokoľvek je najlepšie ujasniť si na úvod, čo nutne potrebujete a čo nie. Musíte si urobiť systém. Začať je najlepšie spísaním si odpovedí na tieto otázky: aký štýl sa vám páči? Hodí sa do vášho bytu alebo domu? Akú máte radi farbu? Ktoré kusy nábytku sú pre vás najpodstatnejšie? Pravdepodobne budete potrebovať kuchyňu, jedálenský stôl so stoličkami, posteľ (alebo aspoň matrac), gauč a nejaký úložný priestor. S kuchyňou a kúpeľňou zrejme nebudete dlhé roky hýbať, preto sa určite pri ich zariaďovaní neoplatí šetriť.

Na drahšie si najprv našetrite

Ak na zariaďovanie naozaj nemáte dostatočný rozpočet, skúste najprv nahradiť drahší variant tým lacnejším. Nejde o to, aby ste potom vyhadzovali kusy zbytočného nábytku do koša, ale aby ste si napríklad namiesto drahej šatníkovej skrine najprv kúpili vešiak na kolieskach, ktorý využijete aj neskôr, prípadne lacné skladateľné stoličky namiesto jedálenských, ktoré zasa potom môžete využiť pri početnejšej návšteve. V obývačke vám tiež môžu najprv poslúžiť ako úložný priestor obyčajné police. Neskôr ich môžete vymeniť za lepšie.

Striehnite na Black Friday

Keď už nejaký rozpočet máte, kupujte radšej nadčasové kúsky. Napríklad nábytok z pravého dreva, ktoré sa dá udržiavať, s jednoduchými tvarmi a jednofarebnými látkami, pri ktorých nehrozí, že vyjdú z módy. Sledujte a majte prehľad o zľavách a výpredajoch – veľakrát sa to oplatí. Najdrahší častokrát neznamená najlepší. Platí to napríklad o prírodných materiáloch, ktoré nemusí mať rád každý. Nebojte sa siahnuť po lamíne alebo syntetických poťahoch. Len si nezabudnite overiť, o aký druh materiálu ide a ako dopadol v testovaní oderuschopnosti (syntetický materiál by mal vydržať desiatky tisíc cyklov).