Zaujímavé schodiská – inšpirácia pri stavbe alebo rekonštrukcií domu

Inšpirácie, Interiér, Rady a tipy, Stavba

V dome môžu byť dizajnovým kúskom rôzne časti. Či už sú to rôzne kusy nábytku, štýl stavby domu alebo rôznorodé prvky. Ideálne je inšpirovať sa na stránkach a dať si tieto kúsky vyrobiť na mieru. Výrazným, zaujímavým a zároveň praktickým prvkom vo vašom obydlí môže byť aj schodisko. Aké podoby môže mať a ako ideálne skĺbiť praktickosť s originalitou?

Zaujímavé schodiská – inšpirácia pri stavbe alebo rekonštrukcií domu (Foto: unsplash.com)

Základom je kvalitná konštrukcia a materiály

Pri výbere dizajnu a konštrukcie schodiska by vás nemalo zaujímať len to, či to bude niečo odlišné alebo niečo, čo ste u nikoho ešte nevideli. Keďže je to časť domu, ktorá sa tak rýchlo meniť nebude a zároveň ju budete denno-denne používať, tak je dôležité, aby boli použité kvalitné materiály a správna konštrukcia. Ideálne je celé schodisko murované, čím bude najbezpečnejšie a najmenej sa opotrebuje.  Dôležité sú pred realizáciou samotného schodiska aj kvalitné základy, tu vám veľmi dobre vedia pomôcť minibágre.

Sú aj vzdušnejšie schodiská, ktoré majú nosnú časť v strede alebo sú upevnené o stenu. Toto sú už dizajnovejšie kúsky, pri ktorých je potrebné, aby boli spravené kvalitne. Na druhej strane sa hodia do menších obydlí, pretože vďaka nim pôsobí priestor otvorenejšie a presvetlenejšie. V tomto prípade siahajte po kvalitnom dreve a kovových prvkoch.

Nadčasovosť, jednoduchosť a overené materiály

Aj nadčasové a jednoduché kúsky môžu byť originálne. Dôležité ale je, že pri nich nepoužijete žiadne šialené farby alebo iné materiály, ktoré nie sú také odolné. V katalógoch a na internete nájdete množstvo inšpirácie na klasické drevené alebo kovové schody, ktoré sú urobené trochu inak. Či už sa to týka tvarov, rôznych prírodných odtieňov alebo štruktúry povrchov. Myslite aj na prvky okolo, ako napríklad okná, dvere alebo klimatizáciu, či už je to multisplitová klimatizácia alebo nie.