Interiérový dizajn – pre odborníka vášeň i hračka. Nechajte si poradiť aj vy!

Interiér

Niektorí sa priam narodili s balíčkom plným zaujímavých nápadov a nemajú žiadny problém dokonale ladiť farby či materiály. Iní si môžu pozrieť stovky fotografií a inšpirácií, no byt si podľa nich alebo svojich predstáv nedokážu zaradiť. Vždy je niečo navyše alebo niečo chýba. Vtedy je správny čas osloviť interiérového dizajnéra.

Interiérový dizajn - pre odborníka vášeň i hračka. Nechajte si poradiť aj vy!
Interiérový dizajn – pre odborníka vášeň i hračka. Nechajte si poradiť aj vy! (Foto: bigstockphoto.com)

Zbytočnosť alebo dobrá investícia?

Hoci u nás to ešte nie je úplnou samozrejmosťou, pri zariaďovaní bytu či domu by ste sa radšej mali obrátiť na niekoho, komu nerobí problém interiérový dizajn. Bratislava, ale aj iné a dokonca aj menšie mestá skrývajú takýchto odborníkov. Ich služby však mnohí považujú za zbytočné, kvôli čomu vyzerajú novo vzniknuté domovy ako z katalógu – úplne rovnaké. Rady odborníka sa vám však ľahko vrátia. Vyzná sa totiž nielen v trendoch, ale dokáže spraviť návrh na mieru vášmu vkusu i peňaženke.

Čo od dizajnéra chcete?

Hneď na prvom stretnutí si presne ujasnite rozsah služieb, ktorý budete vyžadovať. Interiérový dizajn totiž nie je len o rozmiestnení nábytku, ale aj o výbere farebného ladenia, materiálov i celkového štýlu. Jednou z možností je, že si sami obeháte obchody, inou zase, že celkovú realizáciu necháte na odborníkovi, ktorý vám projekt odovzdá akoby na kľúč. Rozhodnite sa, ktoré dekorácie či nábytok si určite chcete nechať, ako aj to, ktoré ešte potrebujete a musia sa dokúpiť. V neposlednom rade si ujasnite cenu za prácu dizajnéra i to, koľko chcete investovať do zariadenia.

Interiérový dizajnér v úlohe psychológa

Interiérový dizajnér by mal byť aj dobrým psychológom, aby dokázal odhadnúť osobnosť klienta aj to, čomu dáva prednosť. Nerozhodných klientov by mal vedieť povzbudiť a tým tvorivejším vychádzať v ústrety. Farebnosť interiéru by mala byť v súlade s klientovou osobnosťou. Farby majú totiž veľký vplyv, no zároveň ich každý vníma inak, čo rozhodne treba brať do úvahy. Aj kvôli takýmto detailom je dôležité, aby si klient s dizajnérom sadli aj v tej ľudskej rovine.

Text: PR