Tepelné čerpadlá sú zdrojom tepla budúcnosti

Stavba

V regiónoch západného Nemecka sú tepelné čerpadlá inštalované v každej tretej novostavbe. Doslova ako huby po daždi rastú vonkajšej jednotky, plošné kolektory či ventilačné šachty aj v ďalších krajinách západnej a severnej Európy. Nejde pritom o žiadnu aktuálnu „módu“, ale iba úsek v dlhodobom trende prechodu domácností od konvenčných zdrojov tepla k tepelným čerpadlám.

Tepelné čerpadlá sú zdrojom tepla budúcnosti
Tepelné čerpadlá sú zdrojom tepla budúcnosti (Zdroj: ivt.sk)

Prechod k tepelným čerpadlám je podporený európskou legislatívou, kedy na územie EÚ po 1.1.2021 by mali vznikať len novostavby s takmer nulovou spotrebou elektrickej energie. A prečo domácnosti siahajú práve po tepelných čerpadlách?

Ich prevádzka je lacná

Tepelné čerpadlá dokážu vyrobiť teplo lacnejšie ako fotovoltaika, ich výkon je navyše stabilný a dokážu pokryť celú spotrebu domácnosti. Navyše, vďaka veľkému počtu typov tepelných čerpadiel možno snáď pre každý typ nehnuteľnosti nájsť jednotku spĺňajúce požiadavky na objem dodávaného tepla (či už sa jedná o teplý vzduch či ohrev vody) a cenu za toto teplo.

Ich výkon je stabilný

Ako už bolo naznačené vyššie, tepelné čerpadlá dokážu pokryť celú spotrebu tepla domácnosti aj pri veľmi nízkych teplotách. To čiastočne platí pre tepelné čerpadlá získavajúce energiu zo vzduchu (tie ale niekedy potrebujú pomôcť doplnkovým zdrojom tepla) a pre ostatné typy čerpadiel čerpadiel.

Jednoduchá „prevádzková“ údržba

Moderné a kvalitné tepelné čerpadlá sú konštruované tak, aby prevádzkovú údržbu zvládol priemerne zručný jedinec. Počas vykurovacej sezóny tak nemusíte volať technikovi, aby Vám napr. doplnil chladiacu kvapalinu či vyčistil jednotku (pozn. tieto práce je vhodné vykonávať pred zahájením vykurovacej sezóny).

Vie toho viac, než len „kúriť“

Tepelné čerpadlá vzduch / vzduch môžu slúžiť aj ako klimatizácia. Moderné jednotky môžu udržiavať izbovú teplotu na vopred stanovenú teplotu (tzv. temperácia). Zároveň, tepelné čerpadlá sú schopné ohrievať vodu v bazéne a možno s nimi komunikovať prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Ak teda aktuálne vyberáte nový zdroj tepla pre Vašu domácnosť, určite sa zaujímajte o to, čo Vám môžu ponúknuť práve tepelné čerpadlá. S výberom Vám radi pomôžu odborníci zo spoločnosti IVT, s.r.o., predajcu švédskych tepelných čerpadiel značky IVT, držiteľom európskej značky kvality Q.

Text: PR