Vyberáme projekty rodinných domov: Takto nájdete to najlepšie riešenie

Inšpirácie

Výber projektu rodinného domu nie je jednoduchá záležitosť a je potrebné si pred tým položiť niekoľko dôležitých otázok. Projekty rodinných domov dnes dokážu zaplniť celé katalógy, preto je podstatné vedieť ako si vybrať taký, ktorý bude presne vyhovovať vašim požiadavkám.

Vyberáme projekty rodinných domov: Takto nájdete to najlepšie riešenie
Vyberáme projekty rodinných domov: Takto nájdete to najlepšie riešenie (Foto: bigstockphoto.com)

Počet izieb i podlaží

Počet spální jednoducho dokážete určiť podľa zloženia rodiny. K tomu nezabudnite pripočítať prípadnú hosťovskú izbu, domácu kanceláriu či miestnosť na nejaké špeciálne aktivity, napríklad posilňovňu. Pri výbere rozmerov miestností, predovšetkým pri spálňach, dbajte na to, aby sa tam okrem postele zmestili aj skrine. Prípadne vyhraďte celú jednu stenu na vstavaný nábytok. Ak plánujete väčší dom, šatník môže byť aj samostatnou miestnosťou.

Počet izieb samozrejme následne ovplyvní aj počet podlaží. To sa však odvíja aj od veľkosti pozemku, ktorý máte k dispozícii. Na malom pozemku je výhodným riešením poschodový či podkrovný dom s menšou zastavanou plochou. Naopak, väčší pozemok umožňuje postaviť aj obľúbené bungalovy, pre ktoré je typická väčšia zastavaná plocha.

Suterén alebo garáž? Alebo oboje?

Chcete mať garáž či suterén? Nezabudnite na to pri hľadaní toho správneho projektu rodinného domu. Garáž môže byť súčasťou domu a s interiérom byť prepojený pomocou odvetranej chodby. Ak máte dostatočne široký pozemok, môžete si vybrať tzv. pristavanú garáž. Lacným riešením je aj otvorený prístrešok pre auto. Výška spodnej vody a vaše finančné možnosti. To sú dva faktory, ktoré vo väčšine prípadov ovplyvnia, či bude dom podpivničený alebo nie.

Projekty rodinných domov vyberajte nielen na základe vizuálneho pôsobenia, ale predovšetkým podľa ich funkčnosti. Predsa len väčšinu domov si môžete potom doladiť na svoj obraz pomocou obkladu, farby omietok či strešnou krytinou. Najdôležitejší je jeho tvar a strecha, tie totiž tak ľahko nezmeníte.

Text: PR