Najväčšie mýty a fakty o bezpečnom domove

Rady a tipy

Medzi najväčšie mýty, ktorým ľudia veria, patrí podľa poisťovní, ale aj skúseností polície ten, podľa ktorého sme doma nedotknuteľní. Domov pokladáme za miesto, kde sa nám okrem porezania prsta nemôže v podstate nič stať.

Najväčšie mýty a fakty o bezpečnom domove
Najväčšie mýty a fakty o bezpečnom domove (Foto: PR)

Ten, kto už raz mal neželanú návštevu, vie, že prišiel o oveľa viac ako len o odcudzené veci. Pocit, že niekto cudzí narušil priestor, ktorý považujete výsostne za svoj a intímny, je desivý, preto je v prvom rade potrebné investovať do bezpečnostných a protipožiarnych dverí. Na čo si dať pri ich výbere pozor?

Jednotka nie je výborná

Treba sa vyhnúť mýtom a držať sa faktov. Prvým mýtom je tvrdenie, že existujú neprekonateľné dvere. Nie je to tak. Pri dostatočnom čase a dobrom vybavení na ich poškodenie sa dajú prekonať každé. Ak sa však čas na ich zdolanie predlžuje a potrebné náradie je zložitejšie (ťažšie, väčšie, hlučnejšie), ich bezpečnosť je vyššia. A presne toto – čas a potrebné náradie – sa testuje v certifikovaných skúšobniach, ktoré podľa výsledkov testov priznajú dverám nejaký stupeň certifikátu bezpečnosti. To je fakt. „Pravidlá priebehu skúšky sú jasne stanovené. Podľa spôsobu napadnutia a času potrebného na prekonanie sa potom dvere zaraďujú do bezpečnostných tried,“ vysvetľuje Rastislav Lajčák, produktový špecialista značky DEFENDOOR, a pokračuje, „bezpečnostné dvere, ktoré prešli skúšobňou, majú certifikát potvrdzujúci ich zaradenie do bezpečnostnej triedy, pričom jednotka je najnižšia, teda najmenej bezpečná. Bezpečnostné dvere sa však neskúšajú len na pasívnu bezpečnosť, ale aj na protipožiarnu. Keď sú dvere certifikované ako protipožiarne, ale nie bezpečnostné, boli testované len na protipožiarnu odolnosť.“

Počet istiacich bodov

Čiastočným mýtom je aj tvrdenie, že čím viac istiacich bodov dvere majú, tým je naše súkromie viac chránené. Skutočnosť je tu trochu skreslená, pretože aj pri vysokom počte istiacich bodov dvere nemusia odolať tlaku z dôvodu, že ho nevydrží rám. „Presne tak,“ pritakáva R. Lajčák. „Mať dostatočný počet istiacich bodov je dôležité, ale zároveň treba, aby dvere mali aj dostatočne odolnú konštrukciu. Tá je prvoradá pri certifikovaní ich bezpečnosti a stanovení bezpečnostnej triedy.“

Pre bežnú domácnosť, ktorá chce chrániť svoje súkromie a majetok, sa odporúčajú bezpečnostné dvere HOME tretej bezpečnostnej triedy. „Majú jedenásť plus dva istiace body, odolnú konštrukciu, ochránia pred ohňom, ale aj hlukom či zápachom zo spoločných priestorov. Dvere v tejto bezpečnostnej kategórii v spevnených bodoch odolajú tlaku, odolajú nárazu telesom aj ručnému pokusu o vlámanie s použitím náradia ako skrutkovače, drevené a plastové kliny, kliešte, hasák či sochor,“ vymenúva fakty, ktorých sa oplatí držať, špecialista značky DEFENDOOR.

Najväčšie mýty a fakty o bezpečnom domove
Najväčšie mýty a fakty o bezpečnom domove (Foto: PR)

Páči, nepáči

V našich predstavách akoby neexistovali dvere, ktoré sú estetické, bezpečnostné a protipožiarne zároveň. „Konštrukcia umožňuje meniť povrchovú úpravu dverí, pričom sa to dá robiť na mieste bez nutnosti dvere odvážať do výroby alebo do servisu, čo znamená, že váš domov, rodina aj majetok sú stále v bezpečí,“ dopĺňa R. Lajčák. Bezpečnosť a komfort užívania dverí sa dajú navyše zvýšiť rôznymi smart inováciami.

Doživotná záruka

Nakoniec nám ostal mýtus o nikdy sa nekončiacej životnosti dverí. Kto predáva produkt
a tvrdí, že vydrží naveky, buď nevie, čo hovorí, alebo zavádza, pretože fakt je, že všetko sa časom opotrebúva. Ako dlho teda naozaj vydržia bezpečnostné protipožiarne dvere? Je to investícia na pár rokov alebo desaťročie? „To záleží od kvality ich výroby, použitých materiálov, konštrukčných riešení, ale aj od toho, kde sú dvere umiestnené, ako často sa používajú a či sú kontrolované odbornou firmou,“ myslí si produktový špecialista. „Pravidelný servis určite predlžuje životnosť dverí a udržiava ich bezpečnosť, pretože sa v rámci neho môžu odstrániť prípadné poškodenia, nastaviť 3D pánty a ďalšie veci, ktoré vznikajú používaním. Servis či výmena maličkosti sú vždy výhodnejšie ako kúpa nových dverí. Samozrejme, ak sú dvere poškodené, zastarané alebo nesú známky viditeľného opotrebovania, treba ich vymeniť,“ uzatvára Rastislav Lajčák.

Rastislav Lajčák, produktový špecialista značky DEFENDOOR
Rastislav Lajčák, produktový špecialista značky DEFENDOOR (Foto: PR)

Rastislav Lajčák, produktový špecialista značky DEFENDOOR

Text:PR