Prípravky na čistenie kúpeľne, ktoré si pripravíte aj doma?

Inšpirácie, Interiér, Rady a tipy

Ak si začnete čítať obsah, čo všetko sa nachádza v čistiacich prostriedkoch z drogérie, práve zhrozený pohľad môže byť reakciou u mnohých ľudí. Keď už si len pomyslíte na to, že vám môže takýto chemický čistiaci prostriedok poškodiť zrak alebo poleptať pokožku, určite to nie je nič prírodné a bezpečné. Prečo si teda nevyrobiť čistiace prostriedky doma, keď je to lacnejšie a úplne jednoduché?

Prípravky na čistenie kúpeľne, ktoré si pripravíte aj doma? (Foto: pixabay.com)

Domáce mydlo

Mydlo je naozaj multifunkčný „čistiaci prostriedok“. Viete ho použiť na umývanie rúk, na pranie a aj na upratovanie, keď je to potrebné. Potom ho môžete používať aj ako zložku na ďalšie čistiace prostriedky. Mydlo sa dá pripraviť dvomi spôsobmi. Buď na studeno, kde sa pri výrobe používa hydroxid sodný, no ten moc neodporúčame, pretože môže poleptať pokožku.

Vyskúšajte teda radšej teplý spôsob prípravy mydla, na ktorý budete potrebovať mydlovú hmotu, resp. glycerín. Hmotu rozpustíte v hrnci a pridávate vonné oleje, bylinky, farbivo, všetko podľa toho aký výsledný efekt chcete. Následne mydlo už len nalejete do formy a necháte stvrdnúť.

Prípravok na čistenie dreva

Tento prípravok si jednoducho pripravíte z toho, čo nájdete aj doma. Na jeho prípravu použijete len 1 šálku prevarenej vody a 3 polievkové lyžice octu. Keď budete chcieť drevené povrchy vyčistiť, ponorte do zmesi čistú a suchú utierku, prebytok z prípravku vyžmýkajte a drevo už len krúživými pohybmi a trošku väčšou silou poriadne umyte. Toto by ste mali urobiť pred každou aplikáciou ochranného prostriedku na drevo a drevené povrchy.

Umývanie riadu

Ako posledný tu máme pre vás recept práve na taký domáci „saponát“ na umývanie riadu. Budete naň potrebovať 1 šálku mydla z prírodných látok, pol šálky vody 1 lyžicu octu a pol lyžice sódy bikarbóny. Všetko dáte do maličkého hrnčeka, zahrejte a zmes miešajte, pokým sa vám všetko nerozpustí. Zmes potom nechajte trochu vychladnúť a nalejte ju do nádoby, z ktorej sa vám bude saponát používať najlepšie.