Ako sa správne starať o paplóny?

Rady a tipy

V noci sa telo regeneruje a načerpáva energiu do nového dňa. Na to, či sa ráno cítime vyspatí a svieži, má značný vplyv aj náš paplón, vankúš a posteľná bielizeň. Je to najmä o správnej starostlivosti. Nič nezaistí kvalitný spánok tak, ako nadýchaný čistý paplón a dobrý vankúš. Poradíme vám, ako sa o ne starať, aby sa vám spalo „ako v bavlnke“.

Ako sa správne starať o paplóny?
Ako sa správne starať o paplóny? (Zdroj: iStock)

Každé ráno po zobudení by ste mali svoju spálňu poriadne vyvetrať. Čerstvý vzduch vysaje vlhkosť z paplónov a vankúšov, ktoré je dobré dôkladne pretrepať, aby si zachovali pôvodný tvar náplne a boli príjemne nadýchané. Ak zvyknete paplóny ešte prikrývať, mali by ste počkať aj niekoľko hodín po zobudení, keď už budú dostatočne prevetrané. Večer, keď pôjdete do postele, tento ranný rituál určite oceníte.

Nadýchané a čisté

Čo sa týka prania, paplóny a vankúše stačí prať niekoľkokrát ročne. „Starostlivosť o paplóny je veľmi dôležitá vzhľadom na to, že sa v nich usádza bytový prach, ktorý môže spôsobiť alergie. Ideálne je paplón ošetrovať praním v práčke cca do 7 kg na šetrnom programe a použiť pri tom primerané množstvo pracieho prášku. Samozrejme, je potrebné dodržiavať ošetrovacie symboly a najmä maximálnu povolenú teplotu. Paplóny by sa mali prať podľa potreby, avšak aspoň dvakrát ročne,” radí odborníčka na bytový textil zo spoločnosti SCANquilt, Marianna Braun. Nekombinujte paplóny ani vankúše v práčke s inou bielizňou a perte ich samostatne. Snažte sa dodržiavať pracie symboly, ktoré nájdete na etikete vášho vankúša či paplóna. V prípade, že si vankúš vyžaduje suché pranie, nepokúšajte sa ho vyčistiť namokro. Aj keby ste možno na začiatku ušetrili, z vašej podušky by sa onedlho stal len nevzhľadný kus látky. Odneste ju radšej do čistiarne, kde sa o ňu dôkladne postarajú. Myslite na to, že v posteli trávite tretinu dňa, mali by ste preto jej vybaveniu venovať patričnú starostlivosť, za čo sa vám odmení kvalitným a hlbokým spánkom.

Ideálny variant

Zabalení v paplóne by ste sa mali cítiť príjemne a uvoľnene. Nemalo by vám byť ani príliš teplo, ani zima, preto sa odporúča mať paplóny na zimu a na leto, čo je praktické aj z hľadiska čistenia. Marianna Braun odporúča niekoľko alternatív ponuky spoločnosti SCANquilt: „Dnešný trh ponúka širokú škálu rôznych paplónov z rôznych materiálov a v rôznych gramážach. Je potrebné rozlišovať ich, v lete používať tenké, takzvané „light“ alebo „slim“, a v zime zase hrubšie, ideálne sú termopaplóny. Svojou technológiou nám zabezpečujú pohodlný spánok aj v chladnom zimnom období, a pritom nemusíme prekurovať miestnosť, stačí temperovať.” Kvalita je základ. Váš pravý paplón vám musí byť príjemný na dotyk. Ak ste citlivejší na materiály, mali by ste siahnuť po vankúši a paplóne špeciálne navrhnutých pre alergikov. Tie môžu byť obohatené o striebro, ktoré má z medicínskeho hľadiska antibakteriálny liečivý účinok a zabraňuje tvorbe a ukladaniu mikroorganizmov v prikrývkach a vankúšoch. „Pre alergikov sú vhodné paplóny zo zmesových materiálov bavlna/polyester. Polyester odpudzuje prach, ktorý sa usádza v paplónoch a spôsobuje väčšinou alergie. Ideálne výrobky sú tie, ktoré sa dajú ošetrovať praním, a to pri teplote 60 – 95 stupňov Celzia,” radí Marianna Braun.

Príjemné na kožu

Pozornosť by ste mali venovať nielen výberu vankúša a paplóna, ale aj obliečkam. Keďže práve tie prichádzajú do kontaktu s vašou pokožkou, mali by byť príjemné na dotyk a tiež prispôsobené ročnému obdobiu. Na výber máte z množstva alternatív, od ľahkých saténových, ideálnych na leto, až po teplučké flanelové či bavlnené. Posteľnú bielizeň aj paplóny by si mal každý člen rodiny vyberať sám, pretože aj tu platí zásada: „100 ľudí, 100 chutí“.

Text: PR