Odvlhčenie zle vetraných priestorov v dome

Interiér, Rady a tipy

Vysoká vlhkosť je neželaným prejavom v domácnostiach ale aj vo firmách. Tento stav môže byť zapríčinený viacerými dôvodmi. Jedná sa napríklad o zle zateplené, zle vetrané, podmáčané alebo zle situované priestory. Problémy často nastanú aj počas povodní či prívalových dažďoch, prípadne pri domácich a firemných drobných haváriách ako je napríklad prasknuté potrubie, či porucha radiátora. Príkladov ako získať v dome neželanú vlhkosť je naozaj veľa. Ako teda postupovať a aká technológia nám môže pomôcť

Odvlhčenie zle vetraných priestorov v dome
Odvlhčenie zle vetraných priestorov v dome (Foto: PR)

Odvlhčovače vzduchu

Na trhu máme dnes desiatky až stovky kvalitných prístrojov na odstraňovanie vlhkosti v domovoch a vo firmách, asi najčastejším spôsobom ako sa zbaviť vlhkosti je okrem intenzívneho vetrania, ventilátorov aj používanie odvlhčovačov vzduchu. To sú z pravidla efektívne nástroje zamerané presne na problém s vlhkosťou. Okrem klasických ventilátorov (ktoré sa dajú taktiež použiť), odvlhčovač vzduchu vlhkosť absorbuje do zbernej nádoby a disponuje vlhkomerom. Tieto dva faktory majú výrazne silnejší dopad na boj s vlhkosťou. Užívateľ si totiž sám dokáže regulovať pri akom stave ovzdušia sa ma nástroj spustiť a kedy naopak prestať vlhkosť odstraňovať.

Profesionálne a domáce odvlhčovače

Veľkým rozdielom medzi odlvhčovačmi je práve ich používanie a zamerania. Na trhu sa delia na domáce a profesionálne. Hlavný rozdiel je samozrejme v cene a intenzite a kvalite vetrania. Domáce odlvhčovače často bojujú s prehnanou vlhkosťou v domových priestoroch a za cieľ majú znížiť vlhkosť so zdravotných dôvodov. Vysoká vlhkosť totiž veľmi nekvalitne môže vyplývať na citlivejších jedincov, podporuje rast plesní a zvyšuje schopnosť baktérii rozmnožovať sa.

Naopak profesionálne odvlhčovače sú skôr zamerané na odstraňovanie vlhkostí pri havaríjnych stavoch, pri povodniach ale taktiež napríklad pri stavbe rodinných domov keďže sa dajú použiť aj ako sušič muriva, malieb a omietok. Profesionálne odvlhčovače majú samozrejme väčší výkon, majú viac funkcii, sú viac kalibrovanejšie a dokážu odvetrať omnoho väčšie priestory ako tie domáce. Používajú sa prevažne vo firmách a v skladoch. Samozrejmosťou je vyššia cena, hlučnosť a hmotnosť.

Predtým ako sa rozhodnete pre jednotlivé zariadenie, poradte sa pre istotu s odborníkmi. K dispozícii sú desiatky firiem kde vám pod zámienkou predaja dobre poradia ktorý odlvhčovač je pre vás ten pravý.

Zdroj: Wikipedia, Odvlhcovace.info